Skip to content

Nefritové pobrežie

Na kamienkových plážach jednej z najstarších oblastí na svete, kde sa ťaží nefrit, môžete stále nájsť poklady.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mesto Itoigawa v prefektúre Niigata je už po stáročia známe svojím kvalitným nefritom. V skutočnosti sa považuje za jednu z najstarších oblastí, kde sa nefrit ťaží, a jeho nefrit sa používal už v prehistorickom období Jōmon, dávno pred kultúrami Olmec a Maya. Aj dnes zostáva najvýznamnejšou lokalitou v Japonsku, kde sa nefrit nachádza.

Jade Coast, Itoigawa

Predpokladá sa, že je to vďaka geologickej polohe mesta, kde sa stretávajú Fossa Magna a tektonická línia Itoigawa – Shizuoka. Z pohorí na východe sa sem dostalo množstvo hornín, ktoré vznikli pred 20 až 500 miliónmi rokov a ktoré priniesli rieky ako Himekawa. V dôsledku toho sa mnohé z týchto kameňov ocitli na pobreží Itoigawy, často vyhladené prúdom.

Toto pobrežie, ktorému sa hovorí Nefritové pobrežie alebo po japonsky Hisui Kaigan, pozostáva z kamienkových pláží, na ktorých sa nachádzajú vzácne minerály, ako je jadeit a nefrity. Zatiaľ čo v Nefritovej rokline Kotakigawa je zber nefritu prísne zakázaný, na Nefritovom pobreží je povolený. Až do konca 20. storočia bol nefrit na týchto plážach taký bežný, že miestni obyvatelia zbierali len kvalitné exempláre a zvyšok vracali do mora. Dnes môže byť ťažšie ich nájsť, ale ak človek strávi ich hľadaním celý deň, môže nazbierať pol tucta (plus-mínus) nefritových kamienkov.

Nefritové pobrežie, Japonsko

V roku 1994 bolo neďaleko jednej z pláží otvorené múzeum Fossa Magna. Vystavuje sa tu mnoho exemplárov z Itoigawy vrátane mnohých kusov surového jadeitu z Nefritového pobrežia. Múzeum ponúka aj bezplatnú službu identifikácie a overovania pravosti minerálov nájdených na Nefritovom pobreží, takže ak chcete zistiť, či je váš nefrit jadeit alebo nefrit, určite ho navštívte.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 163.678 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km