Skip to content

Svetielkujúce kalmáre v zátoke Toyama

Žiarivý svetielkujúci japonský prístav. Na lov svetielkujúcich kalmárov sa môžeš vybrať každoročne od marca do mája.

Približná doba čítania: 2 minúty

Svetielkujúce kalmáre merajú 7.6 centimetrov a vyskytujú sa vo vodách okolo Japonska. Väčšinou žijú v hĺbke aspoň 366 metrov, kde je ich modro svetielkujúci povrch tela schovaný v tme. Každoročne sa ich však od marca do mája milióny vynoria nad hladinu u zátoky Toyama, kde ich pri trení vyplavujú vlny k pláži.

Toto obdobie je taktiež vrcholom rybárskej sezóny. Vo vlnách sa v noci húpu siete, do ktorých sa títo svetielkujúci tvorovia chytajú a premieňajú tak lode na svetelné bóje. Voda pri pláži žiari namodro, ako tu dospelé chobotnice (ich životný cyklus trvá jediný rok) kladú ikry a pripravujú sa na smrť. Japonská vláda prehlásila túto každoročnú udalosť za “špeciálnu prírodnú pamiatku”.

Kalmáre síce ľuďom učarovali svojimi žiarivými svetielkujúcimi efektami, ale cení sa taktiež ich chutné mäso. Potom čo sa pokocháš krásnym divadlom, môžeš vyraziť do sushi reštaurácie a pochutnať si na syrovom či tepelne upravenom mäse kalmára.

Pokiaľ by si sa o hlavonožcoch rád dozvedel viac, vyraz – predtým, ako si na nich pochutnáš, alebo miesto toho – do múzea Hotaruika v Toyame, ktoré sa ako jediné na svete svetielkujúcim kalmárom venuje.

Rybársky prístav Namerikawa, zátoka Toyama. Vyhliadkové plavby vyplávajú z prístavu Namerikawa okolo tretej hodiny ráno.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km