Skip to content

Tunel svetla v rokline Kiyotsu

Svetlo na konci tunela a snová panoráma

Približná doba čítania: 2 minúty

Roklinu Kiyotsu si ako miesto prírodných krás cenia už mnoho desaťročí, ale jej popularita sa zvýšila až nedávno vďaka umeleckej inštalácii, ktorá premenila jej panorámu na fantastický výhľad do iného sveta.

Tunel svetla

Tunel pre peších bol vybudovaný v roku 1996 ako reakcia na dopyt miestnych obyvateľov a turistov, ktorí si želali lepšie si prezrieť roklinu, keďže turistická trasa bola uzavretá v dôsledku smrteľnej nehody spôsobenej pádom skaly v roku 1988. Tunel sa tiahne asi pol kilometra, v polovici trasy sú tri vyhliadkové body a na konci je “panoramatická stanica”.

Tunel svetla

Tunel, ktorý niektorí označovali za “nič iné ako nudnú turistickú pascu”, sa tešil stále menšej popularite a počet jeho návštevníkov v priebehu rokov neustále klesal. V roku 2018 bol však vybraný ako jedno zo sto miest, kde sa koná trienále umeleckého festivalu Echigo-Tsumari, pričom jeho umeleckú premenu mal na starosti čínsky architekt Ma Yansong zo spoločnosti MAD Architects.

Tunel svetla

Stála umelecká inštalácia “Tunel svetla” nie je ničím prehnaným, čo by prekážalo panoráme, ale dopĺňa výnimočnú prírodu. Pozostáva zo stien z nehrdzavejúcej ocele a tenko zaplavenej podlahy a vytvára snový odraz hôr za nimi. Vďaka tomuto instagramovo dokonalému prvku sa počet návštevníkov rokliny Kiyotsu po rekonštrukcii tunela viac ako štvornásobne zvýšil. Aj keď zatiaľ nie je tak široko medzinárodne známy, môže byť len otázkou času, kedy sa stane jednou z hlavných turistických atrakcií v Japonsku.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km