Skip to content

Pamätník Meridiano Cerro

Pôvodný nultý poludník stál na mieste, ktoré by si ani neočakával. Dodnes ho tam nájdeš.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dnes je Greenwich všeobecne spájaný s nultým poludníkom, ale nie vždy tomu tak bolo. V skutočnosti bol pred Greenwich, poludník Ferro ako pôvodný hlavný poludník už od čias starovekého Grécka.

Myšlienka použitia najzápadnejšieho bodu na svete pre nultý poludník je stará koncepcia s dôkazmi siahajúcimi do čias Ptolemaia. Tento najzápadnejší bod sa nachádzal na polomýtických ostrovoch blahoslavených, o ktorých sa verilo, že sú to Kanárske ostrovy.

Pamätník Meridiano Cerro

Poludník neskôr úradne schválilo Francúzsko v roku 1634, za vlády kráľa Ľudovíta XIII. Vyskytol sa však problém. Francúzsko v skutočnosti toto miesto nepoužilo a na výpočet poludníka zvolilo miesto asi 20 stupňov západne od Paríža.

Pamätník Meridiano Cerro

Ostatné krajiny s tým nesúhlasili a nasledovala hádka. Holandsko si nakreslilo poludník cez Tenerife, Anglicko používalo Greenwich, a väčšina ďalších krajín používalo vlastné riešenia (Bratislava mala tiež svoj nultý poludník). Titul nultý poludník nakoniec získal Greenwich na medzinárodnej konferencii o poludníku v roku 1884, rozhodnutie však stále malo svojich nepriaznivcov.

Pamätník Meridiano Cerro

Poludník Fero bol po rozhodnutí takmer zabudnutý, ale nie obyvateľmi ostrova. Kto dnes lokalitu navštívi, objaví pamätník pripomínajúci túto lokalitu. Pod pamätníkom je tento nápis:

Punta de Orchilla El Hierro – Najzápadnejšia španielska zem. Monument bol postavený ako pamiatka na poludník El Hiera, pôvodná nultá zemepisná dĺžka v kartografii rôznych európskych krajín až do polovice 19. storočia. Generálny kapitán Kanárskych ostrovov 17. mája 1982.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km