Skip to content

Pomník Sabiny z El Hierro

Vetrom ošľahané borievky pripomínajú surrealistické umelecké diela, avšak táto borievka je v skutočnosti umeleckým dielom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Strmé, vetrom ošľahané útesy El Hierro neprinášajú len svieži vietor tým, ktorí stoja v ich blízkosti, ale vážne ovplyvňujú miestnu krajinu. Najväčšími obeťami sú miestne fénické borievky, ktoré kvôli týmto vetrom rastú do strán. Tieto surrealisticky vyzerajúce stromy sú pre krajinu také jedinečné, že ich obyvatelia používajú ako akýsi národný strom a na väčšinu turistických produktov umiestňujú obrázky týchto ohnutých borievok.

Pomník Sabiny z El Hierro

Hoci sa na ostrove nachádza viacero borievok tohto typu, najprístupnejšou je Monumento a la Sabina de El Hierro, ktorá sa nachádza na vyhliadkovom mieste neďaleko ostrovného prístavu. Podobne ako ostatné stromy tohto typu je strom naklonený a zdá sa, že je potiahnutý do strany, napodiv však dokonale lícuje s cestou a stojí rovnobežne s útesom, čo zvyčajne nie je spôsob, akým prúdi vietor.

Pomník Sabiny z El Hierro

Keď sa návštevníci pozrú trochu bližšie, všimnú si viac vecí, ktoré nie sú v poriadku. Po prvé, strom sa zdá byť mŕtvy, na jeho kmeni sú len drobné kúsky zelene a veľké praskliny. Pri bližšom pohľade sa ukážu drôty a viazacie pásky, ktoré držia strom pohromade, a tiež to, že zeleň, ktorá je na strome, je namaľovaná.

V skutočnosti tento strom vôbec nie je strom, ale zbierka borievkových konárov šikovne zviazaných dohromady. Je to pamätník slávnych stromov ostrova.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km