Skip to content

Opustená morská lanovka

Zabudnuté pozostatky lanovky z pevniny na more, ktorá bola kedysi svetovým unikátom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď sa prechádzate po pláži v marockom meste Sidi Ifni smerom k prístavu na južnom konci mesta, môžete si všimnúť obrovskú betónovú stavbu kúsok od brehu, ktorá vyzerá osamelo uprostred mora.

Táto betónová zvláštnosť je opusteným pozostatkom unikátneho systému lanoviek z polovice storočia, ktorý bol vybudovaný na konci španielskej koloniálnej okupácie Sidi Ifni. V čase svojej najväčšej slávy bol tento prvok infraštruktúry jedným z mála námorných lanovkových systémov svojho druhu na svete a miestna pýcha.

morská lanovka, Maroko

Keďže voda pri pobreží Sidi Ifni bola príliš plytká na vybudovanie bežného prístavu, v 60. rokoch 20. storočia bol vytvorený inovatívny systém žeriavov a kladiek na prepravu cestujúcich a nákladu medzi pevninou a nákladnými loďami na mori. Betónový blok pri pláži bol kedysi nakladacím dokom, kde lode prichádzajúce do prístavu nakladali a vykladali svoj náklad.

Tento tovar a osoby sa potom prepravovali na pevninu na samohybných vozíkoch, ktoré podopierali obrovské pylóny týčiace sa nad prístavom na pobreží. Aj tie je možné vidieť dodnes, hoci laná, ktoré ich spájali, sú už dávno preč.

morská lanovka, Maroko

Trať pokračovala niekoľko kilometrov do vnútrozemia až ku konečnej stanici v útesoch v meste. Dnes táto zaniknutá stanica na kopci vyzerá ako obrovský rozpadajúci sa betónový bunker. Stále tu možno vidieť hrdzavé pozostatky tohto dopravného systému vrátane niekoľkých starých vagónov a opusteného nákladu.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.808 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km