Skip to content

Mešita Tinmel

Pozostatky veľkolepej stredovekej pevnosti, ktorá bola hlavným mestom rozsiahlej ríše.

Približná doba čítania: 2 minúty

V malej dedinke hlboko v pohorí Vysoký Atlas sa nachádzajú pozostatky stredovekej almohadskej pevnosti, ktorá bola kedysi hlavným mestom obrovskej ríše siahajúcej od Mali až po Tunisko a Španielsko.

Mešita Tinmel, Maroko

Mesto Tin Mal založil Ibn Tumart, zakladateľ a mahdí (duchovný vodca) Almohadov, okolo roku 1124 a bolo kultúrnym a náboženským centrom ríše až do jej zničenia súperiacou dynastiou Merinidov v 70. rokoch 12. storočia. Jediné, čo sa okrem niekoľkých fragmentov múrov zachovalo, bola monumentálna mešita postavená v roku 1156 na počesť Ibn Tumarta podľa oficiálnej almohadskej doktríny.

Mešita bola dlhé roky opustená, ale v 90. rokoch 20. storočia bola obnovená. Stojí nápadne na kopci s výhľadom na dnešnú dedinu Tin Mal (nazývanú aj Tinmel). Na rozdiel od väčšiny almohadských mešít, nemoslimovia môžu vstúpiť dovnútra, hoci možno budete musieť privolať strážcu, aby vám otvoril dvere.

Interiér je pozoruhodne zachovalý, s prepracovaným mihrabom (výklenok v stene, ktorý je otočený smerom k Mekke a označuje smer modlitby) a klenutými stĺpmi. Mešita je výnimočná tým, že minaret sa nachádza nad mihrabom, a nie v samostatnej veži, čo jej z okolia dodáva vzhľad hradu.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.79 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km