Skip to content

Marocké stromové kozy

Marocké arganové stromy sú zamorené kozami, ktoré sú hladné po plodoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Arganový strom nie je najestetickejšia rastlina na svete, má drsnú, tŕnistú kôru a pokrivené konáre. Tieto marocké stromy však stále priťahujú obdivovateľov, a to najmä vďaka stádam kôz, ktoré na nich zvyčajne trávia čas.

Kozy na strome, Maroko

Arganové stromy rastú takmer výlučne v údolí Sous v juhozápadnom Maroku a po rokoch nadmerného poľnohospodárstva a výrubu, sú vzácnym a chráneným druhom. Strom každoročne plodí ovocie, ktoré láka stáda miestnych kôz, ktoré vyskakujú na konáre, aby si pozbierali plody. Tieto nezabudnuteľné vidiecke scény sa väčšinou odohrávajú v júni, keď arganové plody dozrievajú.

Zvieratá sa postavia na neskutočne neisté konáre a pustia sa do svojej sezónnej hostiny ako z filmu o kozách z Wire-fu filmu. Zďaleka nejde len o jednu ambicióznu kozu, ktorá vylezie na jeden strom, ale zvieratá sa na konáre hrnú v húfoch.

Kozy na strome, Maroko

Miestni poľnohospodári tento bizarný spôsob kŕmenia podporujú, ba dokonca ho aj rozvíjajú, pričom kozy držia ďaleko od stromov, kým dozrievajú plody, a v správnom čase ich vypúšťajú. Zvyky kôz majú aj sekundárny prínos, ktorý sa nachádza v ich výkaloch. Po tom, ako kozy skončia so požieraním plodov zo stromu, kôstky buď očistené vypľuvnú, alebo prejdú ich tráviacim traktom bez zmien, úplne očistené. Tie sa následne lisujú a vytvára sa z nich vyhľadávaný arganový olej.

Kozy na strome, Maroko

Nanešťastie, keďže kozy na stromoch môžu byť pre svojich majiteľov celkom výnosné, do oblasti sa ich dováža čoraz viac, čo spôsobuje všeobecný úpadok zdravia zvyšných arganových stromov.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.674 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km