Skip to content

Obrovská Ruhnama

Obrovský pamätník bizarnej knihy, ktorú napísal dlhoročný turkménsky diktátor.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bývalý turkménsky prezident Saparmurat Niyazov je pravdepodobne najznámejší svojimi zvláštnymi zákonmi, ktoré v hlavnom meste zakazujú všetko od lip-sync až po zapáchajúce psy. Málokto však vie, že Niyazov je aj autorom publikácií a vytvoril bizarné dielo známe ako “Ruhnama”.

Ruhnama je akýmsi prejavom kultu osobnosti dlhoročného turkménskeho prezidenta. Ruhnamu (Knihu duše) napísal v roku 2001 ako duchovného sprievodcu turkménskeho národa a ako pokus o “turkmenizáciu” krajiny. Ruhnama obsahuje zvláštnu kombináciu revíznej histórie, morálnych ideálov, náboženských noriem a rozprávok. Prvý zväzok bol vydaný v roku 2001 a druhý zväzok vyšiel o tri roky neskôr.

Ruhnama, Ashgabat

Niyazov nariadil, aby sa táto kniha povinne čítala na všetkých školách a univerzitách a aby všetci noví štátni zamestnanci boli z jej obsahu preskúšaní. Neskôr dokonca zaviedol test z Ruhnamy ako základnú súčasť vodičských skúšok. Niyazov sa raz nechal počuť, že sám Boh mu povedal, že každý, kto si prečítal túto knihu, príde priamo do neba.

Často sa prirovnáva k neslávne známej Kaddáfího Zelenej knihe v Líbyi. Od svojho vydania sa Ruhnama mimo krajiny stretla zväčša s pobavením. Kniha sa vo všeobecnosti považuje za vynikajúci príklad podivnej, totalitnej povahy turkménskeho režimu a ukazuje bizarnú uzavretosť štátu a hlavy štátu v krajine.

Ruhnama, Ashgabat

Dokonca ani Niyazovova smrť v roku 2006 neznížila popularitu knihy v režime a Niyazovov nástupca stále považuje Ruhnamu za podstatnú súčasť turkménskeho dedičstva. Napriek svojej podivnej povahe bola kniha preložená do viacerých jazykov, väčšinou sponzorovaná zahraničnými spoločnosťami, ktoré za to získali rozsiahle zákazky.

Obrovská Ruhnama je len jedným z mnohých podivných následkov kultu Niyazovovej osobnosti, ktorý premenil Ašchabad na jedno z politicky najbizarnejších miest na svete, vyzdobené zlatými sochami diktátora a zbavené všetkých “neturkménskych” prvkov, ako sú napríklad divadlá. Niyazov je zatiaľ jediným autorom, ktorý je natoľko sebavedomý, že vytvoril obrovský pamätník svojmu fiktívnemu dielu.

Turkmenistan ponúka ďalšie miesta

Turkmenistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkmenistan
Hlavné mesto: Ašchabad
Úradné jazyky: turkménčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 491210 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: turkménsky manát
Kód meny: TMT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.754 TMT
Medzinárodný kód krajiny: TKM
Internetová doména: .tm
Predvoľba telefónneho čísla: +993

Blízke miesta do +/- 300km