Skip to content

Svadobný palác

Ak sa chcete zosobášiť v bielom mramorovom meste Ašchabad, mali by ste to urobiť v tejto surrealistickej budove s diskotékovou guľou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Biele mramorové mesto Ašchabad v Turkménsku je až po hranice preplnené podivnou architektúrou a zvláštnymi sochami. Jednou z najsurreálnejších pozoruhodností v meste je vládna budova známa ako Svadobný palác, ktorá je zakončená masívnou, geometricky klietkou s diskoguľou.

Svadobný palác, postavený v roku 2011, je síce civilnou budovou, ale vyzerá, akoby ho vytvoril bohatý excentrik. Spodné poschodia bielo-zlatej stavby majú tvar hviezdy a sú poskladané šachovnicovo tak, aby sa ich body neprekrývali. Na vrchole je obrovský glóbus, na ktorom sú zlaté mapy Turkménska. Nadrozmernú diskoguľu uzatvára rám z osemcípych turkménskych hviezd.

Vnútri budova v podstate plní to, čo naznačuje jej názov, a slúži ako úrad, kde môžu novomanželia legálne zaregistrovať svoj zväzok, ako aj ako miesto, kde sa koná obrad. V komplexe je 11 poschodí, ktoré sú určené na uzatváranie manželstiev. Najveľkolepejšia sála v objekte, známa ako “Shamchyrag”, sa nachádza uprostred obrovskej zemegule.

Svadobný palác, Turkmenistan

Jedinečnosť Svadobného paláca spočíva v tom, že páry, ktoré si chcú v tomto honosnom zámku vziať, sa musia odfotiť pred portrétom turkménskeho prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova. Kto by sa mal lepšie vynímať na fotografiách z vášho výnimočného dňa?

Turkmenistan ponúka ďalšie miesta

Turkmenistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkmenistan
Hlavné mesto: Ašchabad
Úradné jazyky: turkménčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 491210 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: turkménsky manát
Kód meny: TMT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.738 TMT
Medzinárodný kód krajiny: TKM
Internetová doména: .tm
Predvoľba telefónneho čísla: +993

Blízke miesta do +/- 300km