Skip to content

Veža Radkan

Dômyselná astronomická veža postavená jedným z najväčších perzských učencov islamského zlatého veku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto zvláštna 25 metrov valcovitá veža, ktorá stojí na kopci v severovýchodnom Iráne, bola dlho považovaná za starovekú hrobku alebo možno za maják, ktorý navigoval cestujúcich v tejto oblasti. V skutočnosti je pravdepodobné, že išlo o niečo oveľa veľkolepejšie.

Veža Radkan, Irán

Vďaka objavom archeoastronóma sa teraz predpokladá, že Radkanská veža bola neuveriteľne sofistikovaným nástrojom astronomickej vedy postaveným pred takmer 800 rokmi.

Veža Radkan, Irán

Veža Radkan zo žltých tehál pochádza z polovice 13. storočia a jej autorom bol jeden z najväčších perzských učencov tej doby Nasir al-Dín Tusi. Polyhistor, vedec a astronóm Tusi je známy tým, že pomohol založiť priekopnícke observatórium v Maraghehu v iránskej provincii Východný Azerbajdžan, ktoré spolu s vežou Radkan zhromažďovalo neoceniteľné informácie o hviezdach a oblohe v období pozoruhodných vedeckých objavov.

Veža Radkan, Irán

Veža má 12 stien zodpovedajúcich 12 mesiacom v roku a 36 stĺpov okolo vonkajšej strany, ktoré sú zakončené kužeľovou strechou. V dňoch slnovratu a rovnodennosti v každom roku je slnko dokonale zarovnané tak, aby svietilo cez dvere na opačných stranách veže. Verí sa tiež, že stavba dokáže určiť začiatok štyroch ročných období, priestupných rokov a začiatok Nowruzu, iránskeho nového roka.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44970.844 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km