Skip to content

Tulipánové schody

Prvé geometrické samonosné točité schody vo Veľkej Británii sú skutočne krásnym úkazom.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1635 dokončil uznávaný anglický architekt Inigo Jones práce na Queen’s House v Greenwich. Bola to prvá budova v Anglicku navrhnutá v čisto klasickom štýle, pričom Jones odvážne preniesol klasickú architektúru Ríma a talianskej renesancie do Anglicka. Vo vnútri budovy sa nachádzalo ďalšie prvenstvo: Tulipánové schody, elegantné schodisko, aké sa v Británii doteraz nepostavilo.

Z technického hľadiska boli Tulipánové schody prvými samonosnými točitými schodmi v Británii. Absencia centrálnej nosnej konštrukcie umožnila nerušený výhľad nahor stredom schodiska. Návrh Tulipánových schodov bol inšpirovaný benátskym modelom. Konzoly v stenách podopierajú schody, pričom každý stupeň spočíva na stupni pod ním.

Rozsiahlu eleganciu železnej konštrukcie z tepaného železa umocňuje špecifický odtieň modrej farby na zábradlí, na ktorého výrobu sa použilo drvené sklo. Modrý odtieň vytvára výrazný kontrast s čistou bielou farbou schodov a stien a štylizované kvety v zábradlí dali schodisku jeho názov.

V roku 1966 si Tulipánové schody vyslúžili úplne iný druh slávy. Kanadský reverend na dôchodku R. W. Hardy s manželkou boli na návšteve v Queen’s House a urobili niekoľko fotografií Tulipánových schodov. Po vyvolaní fotografií po návrate domov zistili, že na jednej fotografii je zachytený mimoriadne šokujúci obraz. Fotografia, ktorá sa dnes považuje za klasický paranormálny artefakt, zrejme zobrazuje zahalenú prízračnú postavu, ktorá vystupuje po schodoch a pravdepodobne prenasleduje druhú postavu.

Tulipánové schody

Reverend a jeho manželka tvrdili, že v čase vyhotovenia fotografie nikto po schodoch nechodil. Nasledovalo vyšetrovanie s cieľom určiť povahu snímky vrátane odborného skúmania negatívu, aby sa vylúčila manipulácia, ale nič, čo by vysvetľovalo podivnú fotografiu, sa nenašlo. Záhada zostáva.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km