Skip to content

Vojnový pamätník Tjentiste

Tieto bojujúce psychedelické skaliská pripomínajú neúspešnú vojenskú operáciu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jeden z mnohých nadpozemských pamätníkov, ktorými je posiata bosnianska krajina, je skalný priechod Tjentište spomenik, ktorý je ohromujúcou poctou totálnemu zlyhaniu.

Dve fraktálové steny pamätníka boli postavené v 70. rokoch 20. storočia na pamiatku operácie Fall Schwarz, inak známej ako bitka pri Sutjeske. Vojenská akcia sa uskutočnila počas druhej svetovej vojny a sily Osi sa v nej pokúsili rozohnať skupinu juhoslovanských vojsk a zajať ich vodcu. V tejto komplikovanej bitke sa väčšine juhoslovanských síl vrátane ich vodcu podarilo ujsť, čím sa prekazil plán nacistov, čo bol vlastne druhý pokus o rovnakú taktiku. Hoci plán Osi zlyhal, nezaobišlo sa to bez tragédie. Zahynulo viac ako 7 000 ľudí, väčšinou len občanov, ktorí nemohli utiecť s väčšinou juhoslovanských vojenských síl.

Vojnový pamätník Tjentište, Bosna a Hercegovina

Na pamiatku nacistického neúspechu aj tragických strát na životoch bol postavený abstraktný vojnový pamätník. Podobne ako mnohé iné pamätníky postavené v Bosne a Hercegovine v 70. rokoch 20. storočia je aj tento pamätník hranatou abstrakciou postavenou z bezútešného sivého cementu. Napriek tragickým koreňom a brutalistickej stavbe však nemožno poprieť majestátnu zvláštnosť vojnového pamätníka v Tjentište.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387