Skip to content

Chrám Dona Justa

Obrovská katedrála, ktorú postavil jeden výstredný mních....

Približná doba čítania: 2 minúty

Don Justo Gallego Martinez je bývalý mních bez akýchkoľvek znalostí architektúry, stavby alebo techniky. Napriek tomu od roku 1961 stavia vlastnú katedrálu z recyklovaného a darovaného materiálu. Plán stavby nikdy neexistoval. Vzhľad budovy bol inšpirovaný bazilikou sv. Petra vo Vatikáne, s novými Martinezovými nápadmi sa však budova postupne mení.

Don Justo so stavbou začal, keď bol kvôli ochoreniu tuberkulózou donútený vystúpiť z rádu. Kvôli chabému zdraviu sa modlil k Panne Márii, ktorej sľúbil, že pokiaľ ho uzdraví, postaví na jej počesť svätostánok. Hoci nikdy neodstal stavebné povolenie, dokázal postaviť 42 metrov vysokú budovu. Steny tvoria barely, kýble a kusy kovu z neďalekej továrne, ktoré sú vzájomné pozliepané vrstvami betónu.

Justovi občas vypomôžu jeho synovci alebo dobrovoľníci, väčšinu práce však urobil vlastnými rukami. K dokončeniu katedrály mu zostáva asi 10-15 rokov, čo by mohol byť dosť problém, pretože Justovi je už cez 90 rokov. Čo sa s budovou nakoniec stane, je vo hviezdach. Je dosť možné, že bez stavebného povolenia bude Justovo celoživotné dielo zrovnané zo zemou.

Chrám Dona Justa

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km