Skip to content

Cintorín tankov

Prejdi sa medzi mohutnými hromadami zhrdzaveného vojenského vybavenia, ktoré tu zostalo z eritrejsko-etiópskej vojny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Cintorín tankov v Asmare je plný zhrdzavených tankov, nákladných automobilov a ďalších zničených vozidiel, ktoré sú nahromadené úhľadných radoch, cez ktoré sa môžeš túlať. Cesty sú posiate kúskami streliva s vyrazeným ruským písmom CCCP (Союз Советских Социалистических Республик – Zväz Sovietskych Socialistických Republík).

Cintorín tankov je však viac než zhromaždenie zničeného vojenského vybavenia. Je to pochmúrna pripomienka jednej z najdlhších afrických vojen v nedávnej minulosti – eritrejskej vojny za nezávislosť, ktorá sa viedla v rokoch 1961 až 1991 a ktorá zabezpečila nezávislosť Eritreje od Etiópie. Etiópia, ktorú v tom čase podporoval Sovietsky zväz, mala veľkú armádu vrátane tankov, nákladných automobilov a strojov, ktoré sú v súčasnosti viditeľné na cintoríne tankov. Eritrejsí vojaci na druhej strane bojovali s tým, čo našli. Sandále si vyrábali z pneumatík a ukoristené zbrane boli jedným obranným prostriedkom.

Tank Graveyard

Napriek významným rozdielom v armádach odhodlanie Eritrejcov získať suverenitu umožnilo zničiť značné množstvo etiópskej vojnovej mašinérie. Etiópia skryla dôkazy o svojich stratách na mieste kúsok za Asmarou, pretože vedela, že ich ponechanie na uliciach by len podporilo morálku Eritrejcov. V roku 1991, keď Eritrea nakoniec vyhrala vojnu, eritrejskí vojaci zhromaždili všetok vojenský materiál, ktorý našli, a zhromaždili ho na terajšom cintoríne tankov.

Tank Graveyard

Miestnym Eritrejcom slúži miesto ako hrdý symbol národného oslobodenie a ako pripomienka nespočetných životov zabitých počas vojny. Návštevníci síce potrebujú povolenie, ale je zadarmo. Môžeš ho získať na ministerstve cestovného ruchu.

Eritrea ponúka ďalšie miesta

Eritrea - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ኤርትራ
Hlavné mesto: Asmara
Úradné jazyky: angličtina, arabčina, tigriňa
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 24. mája 1993
Rozloha: 117600 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nakfa
Kód meny: ERN
Kurz (za 1 € dostaneš): 16.289 ERN
Medzinárodný kód krajiny: ERI/ER
Internetová doména: .er
Predvoľba telefónneho čísla: +291

Blízke miesta do +/- 300km