Skip to content

Abuna Yemata Guh

Na "kostol v nebi" sa musíte dostať po skalnej stene pieskovcového vrcholu s prevýšením 200 metrov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ak si myslíte, že návšteva bežného kostola môže byť poučným zážitkom, predstavte si, že by ste sa išli pokloniť do skalnej maľovanej jaskyne na vrchole vysokého pieskovcového vrchu, na ktorý sa dá dostať len po odvážnom výstupe s 200-metrovými zrázmi na všetkých stranách.

Abuna Yemata Guh

V Abuna Yemata Guh v severnej Etiópii je tento riskantný a vzrušujúci zážitok bežnou praxou niekoľkých oddaných kňazov. Monolitické miesto uctievania je údajne najneprístupnejším a najnebezpečnejším kostolom na svete, do ktorého sa dá dostať len 45-minútovým výstupom.

Abuna Yemata Guh

Na ceste treba zdolať skalné steny, prejsť cez vratké mosty a prekonať úzke rímsy. Po prechode údolím, ktoré sa nachádza pod kostolom, musíte vystúpiť na osemstometrový pieskovcový vrchol a hľadať zriedkavé oporné body, aby ste sa vyhli veľkému pádu. K všeobecnému pocitu strachu prispieva aj to, že trasa vedie okolo hrobky pod holým nebom, ktorá je plná telesných pozostatkov zosnulých kňazov (hoci sa hovorí, že žiadny z kňazov nezomrel pri páde zo skaly).

Abuna Yemata Guh

Ak vám nestačí intenzívne stúpanie a nádherný výhľad na údolie pod vami, určite vám vyrazí dych interiér kostola. Strop jaskyne pokrývajú dve nádherné fresky so zložitými vzormi, náboženskými obrazmi a tvárami deviatich z dvanástich Kristových apoštolov. V kostole sa nachádza aj pravoslávna Biblia so živými, farebnými listami z kozej kože. Abuna Yemata Guh je taký posvätný, že niektorí etiópski rodičia dokonca riskujú, že prinesú svoje deti až na vrchol útesu, aby ich tam pokrstili.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Abuna Yemata Guh

Etiópia - Krátke info

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km