Skip to content

Dallol, najhorúcejšie miesto sveta

Máš radšej teplo alebo zimu? Možno sa ti páči vdychovať mrazivý vzduch za chladných zimných rán a ten srandovný pocit, keď ti chĺpky v nose mrznú. Pokiaľ máš však radšej teplo – naozaj veľké teplo – bude sa ti páčiť v Dallol.

Dallol leží vo veľmi nízkej nadmorskej výške a neustále sa do neho opierajú slnečné lúče. Navyše tu skoro nikdy neprší. S priemernou teplotou 34 °C predstavuje jedno z najteplejších miest na svete. V júni sa teplomer bežne šplhá k hodnote 46.

Ver tomu, alebo nie, pred niekoľkými desaťročiami v Dallol žili a pracovali ľudia. Nájdeš tu opustené domy, ktoré kedysi obývali baníci. Tí tu ťažko pracovali pri ťažbe hnojiva, ktorému sa hovorí potaš (Uhličitan draselný). Pretože by extrémne teplo väčšinu stavebného materiálu poničilo, domy sa tu stavali zo soľných kvádrov.

V džípe sa určite prejdi okolo dallolských farebných horúcich prameňov. Jasne zelené jazierka sú obklopené ešte jasnejšími žltými a oranžovými kameňmi. Vyzerá to tu ako na inej planéte. Skafander síce potrebovať nebudeš, ale určite sa vybav poriadnou zásobou vody.

Dalol, Ethiopia
14.249693042,40.2937269
Stiahni si KML súbor
Etiópia - Krátke info

የኢትዮጵያ
Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): 53.979 ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km