Skip to content

Gaet’ale Pond

Najslanšia prírodná vodná plocha na Zemi vypúšťa toxický plyn.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jazierko Gaet’ale je najslanšia prirodzene sa vyskytujúca vodná plocha na Zemi. Vypúšťa tiež toxický plyn, ktorý zabíja malé vtáky, hmyz a potenciálne aj ľudí.

Najslanšie jazero, Etiópia

Afarská panva v severnej Etiópii je jednou z tektonicky najaktívnejších oblastí na svete. Dno tejto oblasti, ktoré sa vyformovalo v dôsledku sopečnej činnosti, je z veľkej časti tvorené lávou a oblasť je posiata fascinujúcimi prírodnými útvarmi, ktoré sa pražia na páliacom slnku.

Jedným z takýchto útvarov je Gaet’ale Pond, najväčší zo série malých vodných plôch niekoľko kilometrov od Dallolu, jedného z najhorúcejších obývaných miest na Zemi. Približne polkruhové jazero má priemer asi 60 metrov. Podľa miestnych obyvateľov vzniklo po zemetrasení v januári 2005.

Najslanšie jazero, Etiópia

Napriek svojej príjemnej teplote 50 až 68 stupňov Celzia, Gaet’ale Pond určite nie je miestom na horúci kúpeľ vo vode. Často vypúšťa toxické plyny, o čom svedčí mŕtvy hmyz a vtáky, ktoré sa často nachádzajú pri jeho brehoch, a vedci ho považujú za nebezpečné – a potenciálne smrteľné – dokonca aj vysoké riziko pre zdravie ľudí.

Čo však Gaet’ale Pond skutočne odlišuje, je jeho obsah soli. Vďaka sopečným procesom v tejto oblasti má rybník neuveriteľne vysokú 43-percentnú slanosť (najmä chlorid vápenatý a chlorid horečnatý), čo z neho robí najslanšiu vodnú nádrž na Zemi.

Najslanšie jazero, Etiópia

Pre predstavu, voda v Gaet’ale Pond je viac ako 12-krát slanšia ako voda vo svetových oceánoch, ktoré majú slanosť približne 3,5 %. Najznámejšie slané more na svete, Mŕtve more, má slanosť 33,7 %. A druhá najslanšia vodná plocha na svete, jazero Don Juan v Antarktíde, má slanosť najmenej 33,8 percenta.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Gaet’ale Pond

Etiópia - Krátke info

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km