Skip to content

Súsošie Panfilovových 28 gardistov

Táto sovietska socha je založená na propagande, ktorá bola povýšená na národný mýtus.

Približná doba čítania: 4 minúty

Park Panfilov v Almaty je pomenovaný po Panfilovovej divízii, jednotke hrdinov druhej svetovej vojny, ktorí položili svoje životy pri obrane Moskvy. Vo vnútri parku sa nachádza pamätník padlým sovietskym vojakom, ktorý vychádza z tohto známeho (aj keď nie celkom pravdivého) príbehu o hrdinskom obetovaní sa.

Na jednom konci dlhého čierneho podstavca je večný plameň venovaný padlým vojakom ruskej občianskej vojny a druhej svetovej vojny. Na druhom konci je čierny kamenný pamätník so stoickými tvárami vojakov zo všetkých 15 sovietskych republík. V popredí sochy sa vyníma jeden vojak s rukami rozpaženými a vystretými akoby v lete, v jednej ruke drží zovretú ruku plnú granátov.

Podľa oficiálnej sovietskej histórie sa 16. novembra 1941 316. strelecká divízia Červenej armády hrdinsky postavila na poslednú cestu k Moskve. Dvadsaťosem mužov pechoty, pomenovaných po svojom veliteľovi ako divízia “Panfilov”, sa dokázalo udržať na mieste a zničilo 18 nemeckých tankov, čím získalo drahocenný čas pre obrancov Moskvy, aby sa dostali na pozície. Keď sa nacisti priblížili, politruk roty V. G. Kločkov zavolal na svojich kamarátov: “Rusko je veľká krajina, ale ustúpiť niet kam – Moskva je za nami!” a vrhol sa pod prichádzajúci tank s plnou náručou granátov.

Všetkých 28 mužov zahynulo, posledný z nich vo vojenskej nemocnici, kde rozprával o podrobnostiach boja predtým, ako podľahol svojim zraneniam. Novinár z novín Krasnaya Zvezda uverejnil tento príbeh na hlavnej strane a ten sa ujal v celom Sovietskom zväze a bol inšpiráciou pre vlastenecké piesne a básne.

Vojenská prokuratúra však bola nútená zahájiť špeciálne vyšetrovanie po tom, ako sa zistilo, že dvaja z mučedníkov sú stále nažive. Vyšetrovaním sa zistilo, že celý príbeh denníka Krasnaya Zvezda bol vymyslený. Žiadny posledný boj sa nekonal a dramatické vyjadrenia boli vymyslené. Zápisnica z roku 1948 sa však dostala na verejnosť až v roku 2015 a dovtedy bol tento príbeh dobre etablovaný ako celonárodná povesť. Dokonca aj po tom, čo memorandum tento opis vyvrátilo, vyšiel v roku 2016 film založený na tomto príbehu – a muž zodpovedný za národný archív, ktorý memorandum zverejnil, bol prepustený.

Súsošie Panfilovových 28 gardistov

Reakcie na tento historický príbeh sú rozporuplné. Po zverejnení dokumentu z roku 2015, ktorý tento príbeh vyvracia, minister kultúry odsúdil hlavného archivára za reinterpretáciu histórie. Kým niektorí sa posmievajú mytologickému miestu príbehu v ruskej histórii, iní ho obhajujú ako prirovnanie o obetiach Červenej armády počas druhej svetovej vojny. Bez ohľadu na to – socha je pamätníkom hrdinstva Červenej armády v jednej z najtemnejších hodín Sovietskeho zväzu.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 475.168 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km