Skip to content

Veža Burana

Osamelá veža je pozostatkom minaretu. Tá naznačuje slávu a rozľahlosť strateného mesta Balasagun.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto 25-metrová veža, ktorá sa nachádza v údolí Chuy, východne od kirgizského hlavného mesta Biškek, je posledným zvyškom mešity stredovekého mesta Balasagun.

Balasagun, založený Sogdiánmi (obyvatelia iránskeho pôvodu) v 9. storočí, praktický zmizol. Z Balasagunu je stále viditeľných len pár zvyškov opevnení a tento polovičný minaret. Zvyšok mesta zničili početné zemetrasenia a pozostatky sa znova použili na stavbu novších budov.

Zemetrasenie si vyžiadalo svoju daň aj na minarete a horná polovica sa zrútila po veľkom zemetrasení v 15. storočí. Pád znížil jeho výšku zo 45 na 25 metrov. V 70. rokoch bol minaret zrekonštruovaný. Storočia opakovaných zemetrasení v jednom z najviac seizmicky aktívnych regiónov na svete vážne poškodili a hrozilo jeho zrútenie.

Zvláštne je, že vstup do minaretu nie je na úrovni terénu, ale o pár metrov vyššie pomocou kovového schodiska. Vo vnútri minaretu vedie strmé točité schodisko na vrchol zostávajúcej stavby strateného mesta. Malé múzeum v blízkosti minaretu obsahuje drobné nálezy vykopané v tejto oblasti.

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.913 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km