Skip to content

Väznica Lukiškės

V storočnej väznici v centre Vilniusu je teraz pulzujúci bar, tanečný klub a umelecká galéria.

Približná doba čítania: 4 minúty

Väznica Lukiškės bola postavená v roku 1904 a väzňov väznili viac ako sto rokov, pričom poslední väzni boli premiestnení v roku 2019. Neskôr sa väznica zmenila na kultúrne centrum, ktoré je otvorené pre prehliadky so sprievodcom, ako aj na tanečný klub, koncertnú sálu a rezidenčný priestor pre viac ako 250 umelcov.

V roku 1904 patril Vilnius Ruskému impériu a väznica Lukiškės bola postavená za cára Mikuláša II. Novelou trestného zákonníka z roku 1874 sa zaviedol pojem výkonu trestu vo väzení. Predtým boli väzni držaní vo väzbe na prechodné obdobie a potom boli buď prepustení, poslaní na šibenicu, alebo presunutí do pracovných táborov. Na základe reformovaného trestného zákonníka mohli byť delikventi odsúdení na šesť mesiacov až šesť rokov, čo viedlo k preplneniu existujúceho väzenského komplexu vo Vilniuse.

Väznica Lukiškės, Litva

Na jeho mieste bol postavený nový komplex Lukiškės, v ktorom bolo miesto pre 421 väzňov a väzenské centrum pre 278 väzňov. Súčasťou novej väznice bol aj pravoslávny kostol, katolícka kaplnka a židovská synagóga. (Tá bola zničená počas druhej svetovej vojny, keď Vilnius okupovali nemecké vojská.)

Dnes si väznicu Lukiškės môžete pozrieť so sprievodcom. Samotná budova väznice je dobre zachovaná a považuje sa za kultúrne dedičstvo z čias ruského impéria. Denné prehliadky približujú historickú architektúru a zariadenia a opisujú každodenné činnosti bývalých väzňov; nočné prehliadky s baterkami sa snažia návštevníkov nadchnúť príbehmi o prebývajúcich duchoch.

Väznica Lukiškės, Litva

Na rozdiel od bývalých väzňov, dnes môžu návštevníci osláviť svoju slobodu drinkom v bare, ktorý sa nachádza v bývalej katolíckej kaplnke. Cez víkendy sa bar mení na tanečný klub, v ktorom sa hrá celý rad hudobných žánrov od elektronickej hudby až po swing. Toalety sa nachádzajú v jednom z bývalých krídiel cely, čo poskytuje jedinečnú príležitosť nahliadnuť pred úľavou do stále neporušených väzenských ciel. Ak sa párty ešte nezačala, návštevníci si môžu vypočuť aj príležitostnú skúšku kapely umelcov, ktorí vo väznici pôsobia.

Pod názvom väznica Lukiškės 2.0 teraz múry väznice s ostnatým drôtom ponúkajú priestor pre tvorcov, ktorí oživujú bývalú väznicu novým slobodným duchom. Okrem toho je väznica Lukiškės zaujímavá pre všetkých fanúšikov seriálu Stranger Things, keďže sa tu čiastočne natáčala štvrtá sezóna.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km