Skip to content

Kostol svätej Anny

Podľa legendy sa do tohto gotického kostola zamiloval Napoleon Bonaparte.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kostol svätej Anny, ktorý sa týči nad litovským hlavným mestom Vilnius, je svedkom histórie, ktorá sa okolo neho odohrávala. Päťstoročný kostol je dodnes vynikajúcim príkladom gotickej architektúry, ktorý je taký krásny, že sa do neho vraj zamiloval Napoleon Bonaparte.

Kostol svätej Anny bol postavený pre Annu, litovskú veľkokňažnú a manželku Víťazoslava Veľkého. Kostol v roku 1419 vyhorel a potom bol na príkaz poľského kráľa a litovského veľkokniežaťa Alexandra I. Jagelovského znovu postavený z tehál. Kostol bol vysvätený v roku 1500 a jeho dnešná fasáda sa od prestavby v rokoch 1400 v podstate nezmenila. 

Nie je presne jasné, kto je geniálnym architektom kostola svätej Anny, hoci teórie poukazujú na Michaela Enkingera – architekta rovnomenného kostola vo Varšave – alebo Benedikta Rejta. Isté je, že kostol svätej Anny je ohromujúcim príkladom gotickej architektúry s výraznými oblúkmi, symetrickou fasádou a ozdobnými stĺpmi. 

Vilniaus Šv. Onos bažnyčia

Podľa legendy je kostol taký úchvatný, že Napoleon Bonaparte – ktorý si ho všimol počas francúzsko-ruskej vojny v roku 1812 – si ho chcel odniesť domov do Paríža “na dlani”. 

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km