Skip to content

Litovské etnokosmologické múzeum

Prvé múzeum venované skúmaniu kultúrneho vzťahu ľudstva k nebeskému svetu.

Približná doba čítania: 2 minúty

V tomto jedinečnom múzeu sa návštevníci ponoria do sveta, ktorý spája nebeskú sféru s každodenným ľudským životom.

Litovské etnokosmologické múzeum, oficiálne založené v roku 1990, je prvým múzeom svojho druhu na svete. Je to nebeské observatórium a zároveň múzeum, ktoré sa venuje zdôrazňovaniu kultúrneho vzťahu ľudstva s vesmírom.

V múzeu vzniklo slovo “etnokozmológia”, ktoré skúma mnohé vizuálne, emocionálne, etnické, kognitívne a duchovné prepojenia spoločnosti s nebeským svetom. Táto multidisciplinárna téma sa zaoberá minulými, súčasnými a budúcimi väzbami medzi ľuďmi a vesmírom.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Múzeum bolo založené s cieľom uchovávať, ochraňovať a šíriť informácie o novovytvorenej disciplíne. Jeho zakladateľov poháňala najmä túžba preskúmať kultúrne spojenie Litvy s hviezdami, Slnkom a Mesiacom.

Samotná budova obsahuje nebeské motívy vo svojej štruktúre a dizajne. Má tvar vesmírneho svetového stromu, ktorého korene tvorí podzemná galéria a na vrchole sa nachádza priestranné sklenené observatórium. Jej vnútro je plné etnokosmologických informácií, ktoré zahŕňajú všetko od textov, obrazov, symbolov, umenia a technológií týkajúcich sa nebies. Nachádza sa tu aj teleskop, ktorý umožňuje ľuďom pozerať sa na oblohu a oživiť si vlastný vzťah s vesmírom.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km