Skip to content

Tulskí obri

Tieto záhadné stĺpy sa týčia nad ruinami starobylého toltéckeho mesta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na vrchole pyramídy v ruinách starobylého mesta Tula sa nad návštevníkmi týčia hrozivé postavy štyroch kolosálnych bojovníkov, ktoré zobrazujú silu a krutosť záhadnej toltéckej civilizácie. Ich výrazy tváre a najmä oči vyjadrujú aj dnes postoj neochvejnej oddanosti. Akoby stoicky skúmali krajinu, či sa k nej nepribližujú dávno stratení nepriatelia.

Títo obri sú zachovanými pozostatkami toltéckej civilizácie. Robustné a pevné trupy týchto sôch sú odeté do charakteristického praktického odevu mezoamerických bojovníkov: na hlave majú bavlnenú pancierovanú jerku, hlavy im korunujú zložité čelenky z peria a na nohách sandále na beh na dlhé vzdialenosti.

Prítomnosť týchto gigantických stĺpov v citadele v Tule bola vypočítavou, otvorenou demonštráciou sily a agresivity v srdci toltéckej ríše. Obri ako takí mali pravdepodobne vzbudzovať strach u nepriateľov a zároveň vzbudzovať úctu k vládcovi u ľudu.

Toltécka civilizácia sa dostala k moci po úpadku Teotihuacanu a v storočiach pred vzostupom Aztékov. V priebehu storočí sa kultúrna a vojenská moc Toltékov naďalej šírila zo stredného Mexika až do mayských oblastí na polostrove Yucatán.

Ríši však nebolo súdené pretrvať. Koniec vlády Toltékov prišiel náhle v 12. storočí po tom, čo armáda kočovných kmeňov obkľúčila a napadla Tulu, hlavné mesto ríše. Legenda o tejto civilizácii však pretrvala a o niekoľko storočí neskôr Aztékovia putovali po ruinách Tuly a vytvorili mytologizovanú verziu jej histórie (bohužiaľ, veľa informácií o minulosti mesta sa stratilo, keď aztécky cisár Itzcoatl spálil knihy obsahujúce predaztécke dejiny).

Dnes môžete ruiny navštíviť a pri prechádzke v tieni strážnych obrov možno zažiť rovnakú úctu, akú mohli pociťovať dávni objavitelia.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.767 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km