Skip to content

Pamätník Paula Keresa

Návštevníci sa môžu posadiť oproti estónskej šachovej legende a medzinárodnému veľmajstrovi a naštudovať si jeho poslednú hru.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto neobvyklá socha z bronzu bola postavená na pamiatku stých narodenín Paula Keresa. Keres, miestna legenda v estónskom meste Narva, bol jedným z najlepších šachistov na svete. Kariéra trvala od polovice 30. do 60. rokov. V roku 1950 získal Keres od Medzinárodnej šachovej federácie titul medzinárodného veľmajstra, čo je najprestížnejší titul, ktorý môže šachista získať.

Paul Keres

Je zaujímavé, že šachové figúrky sú umiestnené na šachovnici tak, aby zobrazovali napäté posledné chvíle posledného šachového zápasu, ktorý kedy Keres hral vo Vancouveri proti Walterovi Brownovi, ďalšej šachovej legende z USA.

Paul Keres

Socha, ktorá sedí uprostred malého námestia v Narve, umožňuje návštevníkom sa posadiť oproti Keresovi. Postavili ho estónski sochári Aivar Simpson a Paul Mänd v januári 2016. V tom istom roku vyhlásila Svetová šachová federácia rok 2016 “rokom Paula Keresa” a jeho odkaz žije ďalej prostredníctvom tohto neobvyklého umeleckého diela.

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km