Skip to content

Múzeum Soumaya

66 000 umeleckých diel, ktoré daroval jeden z najbohatších ľudí na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum Soumaya, v ktorom sa nachádza neuveriteľných 66 000 kusov prevažne stredoamerického a európskeho umenia, daroval a celé postavil jeden z najbohatších ľudí na svete Carlos Slim Helú.

Múzeum Soumaya, ktoré sa týči nad námestím v severnej časti Mexico City, má rozlohu 170 000 štvorcových stôp a elegantne sa týči šesť poschodí do panorámy mesta. Táto lesklá éterická budova, otvorená v roku 2011, stála 70 miliónov dolárov, ale jej výsledkom je elegantný komplex galérií prístupných cez úzky vchod v prednej časti budovy.

Vzhľadom na magický vzhľad múzea je celkom príznačné, že pásku počas slávnostného otvorenia prestrihol Gabriel Garcia Marquez, kolumbijský spisovateľ, autor románu Sto rokov samoty a zakladateľ literárneho hnutia magického realizmu.

Hoci múzeum daroval Carlos Slim, každá časť jeho výstavby bola dielom z vlastnej dielne. Jeho zať Fernando Romero navrhol masívnu stavbu a exteriér je pokrytý 16 000 šesťuholníkovými hliníkovými dlaždicami z hlinikárne, ktorú Carlos Slim vlastní. Celá stavba nesmelo obohacuje kultúrnu krajinu Mexico City a zároveň napĺňa vrecká mecenáša múzea.

Hoci moderná architektúra múzea Soumaya vzbudila chválu za svoju vynaliezavosť a spoluprácu s Frankom Gehrym, mnohí sa budove posmievali, že z toho bolia oči. Jeden z kritikov dokonca zaútočil na Carlosa Slima a povedal, že za peniaze sa dá kúpiť všetko okrem vkusu. Odhaduje sa, že Carlos Slim má majetok v hodnote 65 miliárd dolárov, a tak je aspoň pekné vidieť, že svojej krajine niečo vrátil. Múzeum je určite lepší spôsob, ako minúť svoje miliardy, ako napísať svoje meno do piesku na svojom súkromnom ostrove.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.816 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km