Skip to content

Hadriánsky akvadukt Cézarea

Akvadukt, postavený na príkaz kráľa, prestavaný cisárom, prepravoval vodu po dobu 1200 rokov do tohto starodávneho stredmorského centra.

Približná doba čítania: 2 minúty

Cézarea bolo jedným z najdôležitejších miest starorímskeho sveta a hlavným mestom judejskej provincie. Ruiny Cézarea, inokedy nazývané aj ako Cézarea Filipova, aby sa odlíšili od Cézarea Maritima (prístavné mesto v Palestíne), ležia na pobreží Stredozemného mora v dnešnom Izraeli.

Mesto bolo založené medzi rokmi 22 a 10 pred n.l. Herodesom Veľkým. Keď sa začalo so stavbou, Cézarea nemala spoľahlivý zdroj pitnej čerstvej vody, a tak kráľ Herodes dal príkaz postaviť vyvýšený akvadukt, ktorý dodával vodu z prameňov asi desať kilometrov na severovýchod.

V roku 130 nášho letopočtu navštívil rímsky cisár Hadrián Cézarea na svojej ceste po východnej časti ríše a všimol si, že mesto potrebuje ďalšiu vodu. Ten zadal príkaz na rozsiahle opravy vodovodu a nechal postaviť nový úsek na západ od Herodesovho akvaduktu. Tieto dva paralelné vodovody dodávali vodu ďalších 1 200 rokov.

Cézarea prosperovala ako mestské centrum a prístav počas cele neskorej rímskej a byzantskej éry. Dnes je miesto Hadriánskeho akvaduktu veľkým národným parkom.

Hadrianic Aqueduct

Najimpozantnejšia a najlepšia časť akvaduktu je vidieť v Caesara na pláži. Ruiny ďalej pokračujú v Beit Hanina, ale tie sú všeobecne menej zachované.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Hadriánsky akvadukt Cézarea

Izrael - Krátke info

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972