Skip to content

Ein Avdat

Čarovná oáza uprostred Negevskej púšte.

Približná doba čítania: 2 minúty

Všade naokolo je krajina drsná a pustá, bez náznaku, že by sa na obzore dal nájsť zdroj vody. Keď však vstúpite do úzkeho kaňonu, veľmi skoro si začnete všímať zelenú vegetáciu pri koryte potoka. O niekoľko minút ďalej sa objaví prvá kaluž.

Ein Avdat National Park

Keď sa odvážite ísť hlbšie, kaňon sa začne zužovať a nakoniec sa zavŕši mohutnými skalami, ktoré ho uzatvárajú zo všetkých strán. Na dne sa nachádza Ein Avdat, hlboký bazén s čistou a studenou vodou, ktorú napája 15-metrový vodopád.

Táto úchvatná oáza sa nachádza v Nahal Zin alebo ” Údolie Zin”, najdlhšom vádí v Negevskej púšti na juhu Izraela. Ein je hebrejský výraz pre “prameň” a Avdat odkazuje na neďaleké staroveké nabatejské mesto, ktoré bolo pred tisíckami rokov obchodnou stanicou na kadidlovej ceste.

Ein Avdat National Park

Pramene vody v púšti sú vždy magickým miestom, ale v staroveku boli nevyhnutné aj na prežitie v tejto vyprahnutej oblasti. Prvé známky trvalých ľudských obydlí v tejto oblasti pochádzajú z byzantského obdobia, keď kresťanskí mnísi žili v jaskyniach pozdĺž kaňonu, ktoré možno vidieť dodnes.

Vo vnútri týchto jaskynných príbytkov môžete vidieť miestnosti, v ktorých mnísi žili a modlili sa, a výklenky, ktoré slúžili ako skrine. Mnísi tiež vytesali schodiská vedúce k prameňom. Jaskyne boli opustené po dobytí regiónu moslimami a dnes sú súčasťou národného parku Ein Avdat.

Ein Avdat National Park

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.988 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972

Blízke miesta do +/- 300km