Skip to content

Ben Abeba

Nadpozemská reštaurácia na okraji rozoklaného útesu vedľa stredovekého svätého mesta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Lalibela v Etiópii je sväté mesto, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, známe svojimi kostolmi z 12. storočia, ktoré sú vytesané do skalného podložia. Na opačnom konci architektonického spektra, len kúsok odtiaľto, sa nachádza Ben Abeba, slimáčia ulita budovy, ktorá vyzerá skôr ako vesmírna loď pristávajúca na vrchole tejto skaly.

Ben Abeba je reštaurácia so širokými otvorenými priestormi, ktorá sa nachádza vedľa historických architektonických divov Lalibely. Stojí vysoko na kopci na severnej strane mesta a často sa označuje za budovu, ktorá vyzerá ako kytica kvetov alebo nejaký hrniec na varenie.

Celý podnik bol snom majiteľky Susan Aitchison, profesorky domácej ekonomiky na dôchodku, ktorá prišla do Etiópie z rodného Škótska, aby pôvodne pomohla priateľovi založiť školu. Keď musela opustiť také nádherné miesto a vrátiť sa domov do Glasgowa, rozhodla sa zostať. Náhodná cesta s majiteľom miestnej prepravnej spoločnosti viedla k obchodnému partnerstvu a k jednej z najlepších reštaurácií v Lalibele.

Ben Abeba, Etiópia

Aitchison a jej partner Habtamu Baye si najali miestnych architektov, aby zrealizovali jej nápady, a zakrivené paluby vybiehajúce z centrálneho točitého schodiska budovy poskytujú návštevníkom nerušený výhľad na úchvatné údolie rieky pod nimi. V oceňovanej reštaurácii sa podáva menu, v ktorom sa miešajú tradičné etiópske jedlá a západné jedlá, pričom niekedy sa oboje kombinuje. Reštaurácia sa vyrovnáva s výzvami prevádzkovania reštaurácie na mieste, kde je občas problém s elektrickou energiou a menej spoľahlivým chladením, a je hrdá na to, že poskytuje cenné odborné školenia mladým miestnym zamestnancom, a najmä na to, že využíva miestne suroviny.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Ben Abeba

Etiópia - Krátke info

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km