Skip to content

Racetrack Playa

Skaly v tejto suchej kotline za sebou zanechávajú stopu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď sa nikto nepozerá, začnú sa kamene na dne vyschnutého jazera Racetrack Playa pohybovať. Niektoré sa posunú len o pár centimetrov, iné o niekoľko kilometrov. Každý po sebe zanecháva usvedčujúcu stopu, jedny sú rovné, iné vlnité a ďalšie náhle uhýbajú, ako by si kameň v polovici cesty rozmyslel, kam má vlastne namierené.

Až do decembra roku 2013 nikto kamene v pohybe nezbadal, mnohí však navrhovali vysvetlenia ich presúvania.

V roku 2010 uskutočnila NASA štúdiu, v ktorej naznačila, že rozpustený sneh z okolitých hôr steká do jazera, kde v noci na spodnej strane kameňov zamrzne a vytvorí akýsi “ľadový golier”. S tím, ako do jazera tečie v nasledujúcich mesiacoch ďalšia voda, dno zamrzne a kamene na ľadových golieroch po ľade posúva vietor o rýchlostí až 145 kilometrov v hodine.

Táto teória sa zdala spoľahlivá, avšak bolo ťažké získať skutočný dôkaz. Do mokrého jazera ľudia nesmú vstupovať, pretože by v mäkkej hline zanechali stopy. Výskum taktiež musí byť neinvazivný, kameňov sa teda nie je možné dotýkať a prípadné kamery musia splývať s prírodou.

jazero Racetrack Playa, USA

V roku 2013 sa však geobiológ Richard Norris a jeho bratranec výskumník James Norris ocitli v správnej chvíli na správnom mieste. Priamo pred ich očami vietor rozpohyboval jeden z kameňov po klzkom povrchu. Bratranci Norrisovi pohyb kameňa natočili z úbočia vedľa údolia, dôkaz bol na svete a záhada tak vyriešená.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.086 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km